Graduation Reflection

As year 6’s primary school life comes to an end.  To remember it we all had a graduation. A graduation is a night were we have speech’s, videos and a good time to commemorate our time at MPPS. The night started of with a dinner for all the year 6’s and teachers. As we ate dinner there was a lot of talking and laughter and once we had all finished we walked down the hill to the school to start the formal part of the evening.

The SPC was filled with balloons and ribbons and all the graduates were dressed up in dresses and suits and glamorous shoes. As we walked in to the hall, everyone was clapping and cheering and the song ”Hall of Fame” was playing. The formal part of the evening started of with the princable’s address. After the year 6’s recived there graduation scroll. There was certificates for the specialists classes [Physical Education, Performing Arts, Art, Italian and Buddies]. Congratulations to anyone who got an award. There was a Valedictorian speech by Grace. C. A Valedictorian speech is a farewell speech that one persons writes and reads that sums up our time in Primary School saying what it meant to them and some funny as well as sad moments. There was an Excellence Award, an Academic Achievement Award and a DUX award. I got the DUX award! I was very proud of myself and I did not thnk at all that I would get it.

Some things that I did in the graduation was introduce items such as the graduation certificates, the Excellence Award, Acidemic Achivemnt Award and the DUX. I also  said some thank you’s at the start to people like Antony [SRC Coordinater], Matt[princable], Rebbecca[vice princable] and the year 6 teachers Jess, Liz and Lee. One of the last events was a surprise item.

After the graduation we got to open any scrolls we got or presents. All the graduates got a photo book that had all the pictures we took one day. There was tea and coffe and a massive chocolate cake that the School Captains got to cut. Every time someone recived an award a proffesional  photograher took there photo.

Graduation was a great night to dress up and bring your family members to remember Primary School.

 

 

 

BTN – OZ Harvest

OZ Harvest is a company that collects food that is perfectly good and they collect the stuff places like bakeries an fruit stores do not need and give it to people who can’t supply food for them selves. An example is fruit. Sometimes fruit gets something on it called blemish. When it gets on the fruit costumers will not want it any more but you can still eat it. They give this to OZ Harvest.

Did you know that an average family will throw out $1000 worth of food a year! That is a lot. In a school 24% of kids lunches end up in the bin. In Australia we ditch 7.8 billion dollars of food which is around 4 million tonnes a year.

100WC Week 15#

Princable Madame walked the new coming parent who was gong to send their child to the school into the art centre. ”Even though we are a very old school we still do art. Our art program has a wide variety and the students go through 4 different art topics. Right now students are doing painting and drawing.’’ “And what do they do in that?” asked the parent. “Well they have 2 weeks to make an exquisite piece of art that they shall put on to display.” “

Very cool.”

“Well that concludes our tour and I hope you enjoyed.”

“Thank you.”

Maths Mate Sheet 8 Term 4 Question 22

Predict: I predict that it will be about money.

Read: Which deal costs less?

A] 75c for 500 ml

B] $2 for 2L

Clarify: I don’t have anything to clarify.

Mathematician’s Toolbox: ‘Have I seen a similar problem?’.

What’s the BIG question? Which deal out of A or B costs less.

Working out: Before I worked this out I went well 500ml is one quarter of 2L so I knew that if it was B every 500ml would be 50c because that is a quarter of 2L. In A though it costs 75c which would be 25c more then B. If you times 75 times 4 it is $3 so it would be more then B.

Summary: The answer I got B and it was not hard at all.

100WC

And then the noise stopped. The fly flew out of the window and into the garden. Thank gosh for that because I could not get to sleep. It is such a hot night and I hate sleeping in hot weather. My sheets are chucked on the dirty carpet. I have my sisters princess unicorn pyjamas on and because I could not be bothered getting on mine. I have my first day of high school tomorrow and I am freaking out. What if I have not friends, what if my teacher is like a monster. What if I get lost. It’s going to be horrible.

BTN – Eureka Stockade

In the 1850’s people from all over the world came to Australia to mine for gold. This was a very important time in history. They came at hope to get some gold and become rich. But it was difficult and dangerous. They did not have much food or money coming out here and children died at an early age.

The miners [they called themselves ‘the diggers’] could not vote and they had to pay money to dig for gold. If they did not have a licence to do so they would get in trouble and be punished. If they were caught without a licence they would be trapped up until they got the 5 pounds to pay it.  The diggers believed the did not need a licence so they all came together and burned there licence’s and this time was called the Eureka Rebellion.

On the 3rd of December there was a big battle. 22 miners died and 8  soliders died as well. The miners believed that they did not need a licence. 3 years later the men were allowed the vote. I think that they should have just been allowed to dig for gold and they are doing it at their own risk because it could have been extremely dangerous down under the ground.    

If you would like to see the video click on this link:

http://www.abc.net.au/btn/story/s3900125.htm

Maths Mate Sheet 7 Term 4

Predict: I predict that this will be about quantities and money.

Read: Which deal costs less?

A] $32 for 4 L

B] $8.50 for 1 L

Clarify: I have nothing to clarify.

Strategies/Mathematicians Toolbox: ‘Have I seen a similar problem’

If you would like to look at the list of them here is the link:

http://amelia2012.global2.vic.edu.au/maths-tool-box/

What’s the BIG question? Which deal costs less?

Working out: Well I knew that 8 is a quarter of 32 and it is offering a quarter less amount of L for B but it is $8.50 and that is not a quarter of 32 so if you want 4 L for $8.50 each it will come to a price of $34.00 and the other one is $32.00 for 8 L.

Summary: I believe that A is the correct answer. We had a similar problem last week so I used the way I worked out that to work out this problem.