Maths Mate Sheet 7 Term 4

Predict: I predict that this will be about quantities and money.

Read: Which deal costs less?

A] $32 for 4 L

B] $8.50 for 1 L

Clarify: I have nothing to clarify.

Strategies/Mathematicians Toolbox: ‘Have I seen a similar problem’

If you would like to look at the list of them here is the link:

http://amelia2012.global2.vic.edu.au/maths-tool-box/

What’s the BIG question? Which deal costs less?

Working out: Well I knew that 8 is a quarter of 32 and it is offering a quarter less amount of L for B but it is $8.50 and that is not a quarter of 32 so if you want 4 L for $8.50 each it will come to a price of $34.00 and the other one is $32.00 for 8 L.

Summary: I believe that A is the correct answer. We had a similar problem last week so I used the way I worked out that to work out this problem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *